Vi förstår att man gärna vill veta storlek och utseende på en planta även när man handlar på nätet. Då många växter som prydnadsbuskar, häckväxter, träd och perenner ändrar utseende och storlek över säsongen har vi tyvärr ingen möjlighet att kontinuerligt uppdatera dessa parametrar på hemsidan.
På vår hemsida beskrivs ibland storlek, bredd, vidd, ålder etc istället med ett kodsystem (ett kvalitetssystem som är gemensamt för alla plantskolor i Europa) som inte alltid direkt kan översättas till till exempel en speciell höjd.
Ett exempel på detta är A-kval som är en kvalitetsbenämning på prydnadsbuskar som betyder att växten uppnått en viss minimistorlek.
Här kan du läsa mer om olika märkningar: Ordlista vid växtköp och om Olika leveransformat av växter.
Kontakta oss om du har frågor om en specifik växt.